Funkcjonowanie w obecnej rzeczywistości rynkowej wymusza na każdym przedsiębiorcy posiadanie mniej lub bardziej rozwiniętego zaplecza IT w obrębie swojej działalności. Nie jest to jedynie jak się mylnie uważa stos sprzętu multimedialnego, ale kapitał ludzki (w postaci specjalistów), wiedza o zagrożeniach i możliwościach w efektywnym jak i bezpiecznym zarządzaniu informacją. Doradztwo IT staje się przez to coraz częstszym dopełnieniem firmowych planerów, gdzie zdolności pracowników jak i samej firmy są skrupulatnie oceniane pod informatyczną lupą zawodowego eksperta.

Większość działających na rynku firm istnieje lub w niedługim czasie zaistnieje w Internecie. Jest to jedyny dostępny kierunek o ile przedsiębiorca myśli o utrzymaniu się w swojej branży. Bez wychodzenia do wirtualnych klientów, sprostanie stale powiększającym się wymogom konsumentów jest praktycznie niemożliwe. Im więcej firma angażuje się w rozwiązania sieciowe, tym bardziej wzrasta ilość magazynowanych oraz przetwarzanych informacji. W efekcie doradztwo IT przestaje być periodycznym sprawdzeniem adekwatności posiadanych rozwiązań teleinformatycznych, a staje się kwestią musową dla zapewniania należytego bezpieczeństwa zarówno sobie jak i swoim klientom.

Doradztwo, a doradztwo.

Na rynku istnieje wiele firm, które świadczą profesjonalne doradztwo IT, jednak zakres oraz cena kursów jest wyjątkowo zróżnicowana. Inny zakres potrzeb będzie miała firma mała, inny korporacja, a jeszcze inny instytucja pożytku publicznego. Nie znaczy to oczywiście żeby decydować się na najniższy cenowo wariant – oszczędzanie na profesjonalnej wiedzy nigdy nie jest dobrym pomysłem. Wypośrodkowanie swoich oczekiwań oraz możliwości względem dostępnych szkoleń pozwoli na skuteczne ograniczenie potencjalnych kosztów oraz skierowanie na sam konsulting większej ilości pracowników. Takie działania są w stanie szybko przełożyć się na wzrost ogólnej efektywności danej firmy oraz (co najważniejsze) zapewnienie jej adekwatnego wglądu (oraz narzędzi) w kwestię zachowania najwyższego bezpieczeństwa i profesjonalizmu przy codziennym obrocie informacjami.