Niezależnie od tego w jakich warunkach się znajdujemy i jakie wyzwania stawia przed nami dzicz i natura, odpowiedni kamuflaż to absolutny niezbędnik wszelkich działań outdoorowych. Dobrze dobrany kamuflaż sprawdzi się nie tylko w dziedzinie sztuki przetrwania ale także myślistwie, paintballu czy turniejach Air Soft Guns. To jak podejdziemy do wyboru elementów maskujących będzie miało wpływ na wiele działań wykonywanych w dziczy lub na polu bitwy a my dziś podpowiemy jak i dlaczego wybierać ubrania maskujące.

Rodzaje kamuflażu

kamuflaż multicamW dziedzinie maskowania i ukrywania istnieje wiele rodzajów i stylów sprzętu i ubrań. Nasze zestawienie rozpoczniemy od niemieckiego kamuflażu Flecktarn - klasycznego moro w niezwykle niskiej cenie. Ten typ kamuflażu to najlepsze wyjście dla amatorów lub osób z ograniczonym budżetem. Dobra cena niestety przekłada się na słabą jakość przez co wiele osób odchodzi od tego kamuflażu kiedy tylko nadarzy się okazja.

Kolejnym skrajnie lepszym kamuflażem jest amerykański kamuflaż MultiCam. Swoją jakością i skutecznością MultiCam (https://milworld.pl/MultiCam-w-tajnej-sluzbie-czyli-o-sile-kamuflazu-U-S-Army-blog-pol-1474875818.html) deklasuje niemiecki odpowiednik, co czyni go kamuflażem idealnym dla osób szukających czegoś na dłużej. Kultowy MultiCam to bardzo dobry wybór ze względu na uniwersalność i skuteczność zarówno z bliskich i jak i dalszych odległości.

Nasze zestawienie najpopularniejszych rodzajów kamuflażu zamyka DPM - Disruptive Pattern Material będący łatwo dostępnym i wygodnym rozwiązaniem nadającym się zarówno dla początkujących i jak i doświadczonych militarystów. Jego zaletą są duże zamykane kieszenie oraz bardzo lekkie opcje wykonane z wygodnych materiałów.

Który kamuflaż wybrać?

Skoro omówiliśmy już rodzaje kamuflażu możemy spokojnie przejść do części właściwej czyli wyboru stroju maskującego. W tym miejscu należy zaznaczyć, że głównym czynnikiem wpływających na wybór kamuflażu jest oczywiście teren w jakim będziemy z niego korzystać. Musimy dobrać kamuflaż tak, aby zgrał się dobrze z warunkami, w które jedziemy - źle dopasowany kamuflaż do rodzaju terenu będzie tylko pogarszał naszą sytuację nawet pomimo tego, że kosztował fortunę. Poza samym terenem warto uwzględnić sezon na jaki kupujemy kamuflaż.

Zupełnie inaczej trzeba podchodzić do wyboru w sezonie jesień - wiosna niż podczas ciepłego okresu wiosna - jesień. Ostatnim czynnikiem decydującym jest oczywiście krój i dodatkowa funkcjonalność. Nawet najdroższy kamuflaż okaże się stratą pieniędzy jeśli nie będzie dobrze do nas dopasowany. Komfortowe użytkowanie to coś bez czego nie można się obejść w tak specyficznej dziedzinie jaką jest survival, bushcraft czy myślistwo.