Wypad na weekend bądź dłuższy urlop w góry to jedno z najpopularniejszych rozwiązań Polaków w obszarze spędzania wolnego czasu. Któż nie chciałby spędzić miłych chwil w otoczeniu dzikiej natury i stosunkowo małej ilości ludzi? W górach możemy się zrelaksować, wyciszyć, pomyśleć, a także zmierzyć się z własnymi ograniczeniami i słabościami. Należy jednak pamiętać, że w zależności od naszych górskich planów, powinniśmy się do takiej wyprawy odpowiednio przygotować. Jednym z takich niezbędnych elementów są  na przykład liny wspinaczkowe. Jak więc zaplanować wyjście na popularnie uczęszczane szlaki, a co zabrać na wyjście w wysokie i niebezpieczne partie gór?

Wyjścia na popularne szlaki

Wyjście na popularne szlaki nie wiąże się z dużym wyzwaniem, jeśli chodzi o samą organizację takiej wyprawy. Oczywiście dobra kondycja jest wskazana, jednak polskie szlaki w wielu miejscach nie są wymagające, co pozwala na zdobycie niejednego szczytu całą rodziną. Do zdobycia najpopularniejszych szlaków nie potrzeba nam lin wspinaczkowych i innych akcesoriów tego typu. Bez względu jednak na poziom trudności szlaku, zawsze musimy pamiętać o tym, by przygotować się na zmienną pogodę w górach. W tym aspekcie nie możemy ufać swojemu przeczuciu, a i często prognozy pogody nie są w stanie przewidzieć nagłej zmiany aury. Nawet jeśli na szlak wychodzimy w akompaniamencie bezchmurnego nieba i słońca, za godzinę możemy doświadczyć ulewnego deszczu i burzy. Dlatego też zawsze powinniśmy mieć przy sobie ciepłe, przeciwdeszczowe ubranie jak na przykład odpowiednia kurtka. Szlaki wymagają też odpowiedniego obuwia – ułatwia ono swobodne chodzenie, a także chroni nas przed poślizgnięciem się.

Jak zaplanować wyjazd w góry?Wyjścia w wysokie partie gór

Spacerowanie po dobrze znanych szlakach to nie jedyna forma aktywności, jaką możemy uprawiać w górach. Wiele osób znudzonych zwykłym trekkingiem postanawia wziąć ze sobą kaski, raki i liny wspinaczkowe i sprawdzić się w bardziej ambitnych wyzwaniach, jakimi są wspinaczki górskie lub zdobywanie szczytów w wysokich i surowych partiach gór. W takich miejscach nie istnieją żadne sztuczne ułatwienia na szlakach, dlatego przed takim wyjściem niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, nie wyłączając z tego ekwipunku. Kaski i liny wspinaczkowe to niezbędne minimum, by móc mówić o odpowiedzialnym wspinaniu się. Liny stanowią zabezpieczenie w przypadku wspinania się po bardzo stromych szczytach. Należy wyposażyć się również w odpowiednie rękawice a także ubranie, które z jednej strony ochroni nas przed niesprzyjającymi warunkami, a z drugiej będzie na tyle wygodne, że nie będziemy mieli problemu ze swobodnym poruszaniem się. Nie możemy oczywiście zapomnieć również o odpowiednich butach, które w parze z linami wspinaczkowymi umożliwią nam wspinaczkę zarówno po zlodowaciałej powierzchni, jak i błotnistej, co stanowi niejako standard w wyższych partiach gór.