Jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejsze były zwykłe tapety przyklejane na ścianę, z jednolitym wzorem. Z czasem większość osób decydowała się na malowanie ścian farbami, dzięki czemu remont w razie czego był jeszcze prostszy. Obecnie przyszła moda na przygotowywanie specjalnych fototapet na ścianę – las, kwiaty czy owoce to najpopularniejsze ich motywy, które wykorzystywane są nie tylko w mieszkaniach, ale również rozmaitych salonach kosmetyczny czy kawiarniach.

Znaczna popularność fototapet bierze się przede wszystkim z łatwości ich montażu oraz wysokiej odporności materiału na zniszczenia. Dzięki właściwej technologii tworzenia, fototapety są odporne na zabrudzenia i zarysowania oraz łatwe w czyszczeniu, dzięki czemu bez trudu można je myć i nadają się np. do kuchni. W zasadzie najważniejszym wyborem jest kwestia wzoru, w jaki zadrukowana jest fototapeta na ścianę – las może być kojącym wyborem do pokoju, w którym zarówno pracujemy, jak i chcemy się relaksować. Kwiaty w pastelowych kolorach sprawdzą się w sypialni, a tapeta z wzorami z bajek – w pokoju dziecięcym.

Kwestie finansowe są dość proste w analizie: najtańsze są najpopularniejsze wzory. Jeśli chcemy, aby nasza ozdoba nie była zbyt kosztowna i sprawdziła się jako fototapeta na ścianę, las, sad, łąka z kwiatami czy góry będą zdecydowanie wzorami najtańszymi oraz pasującymi na różne rozmiary ścian. Im mniej spotykany wzór, tym bardziej rośnie cena oraz zmniejszają się możliwości wyboru rozmiaru. Najdroższe będą niespotykane fototapety, które chcemy np. stworzyć z własnoręcznie przygotowanego zdjęcia.