Zmiana jednego koła w trakcie podróży nie jest trudna i można wykonać ją samodzielnie. Dużo trudniejszym zadaniem jest wymiana samych opon, np. podczas nowego sezonu. Jeżeli nie czujemy się na tym polu zbyt pewnie, warto oddać swój pojazd w ręce fachowców, którzy zadbają o każdy detal.

Do wymiany opon potrzebne są przede wszystkim dobre narzędzia. Profesjonalna montażownia do opon jest wyposażona w narzędzia Magneti Marelli, dzięki którym można precyzyjnie wymienić oponę, a także odpowiednio dokręcić koło. Jeżeli posiadamy opony razem z kołami (jako całość), całą pracę możemy wykonać samodzielnie. W innym przypadku niezbędna jest fachowa pomoc.

Profesjonalny warsztat

montażownica do oponDoświadczony mechanik dobrze wie jak podnieść auto i w których miejscach podstawić ramiona podnośnika, aby całość była stabilna, a pojazd nie uległ uszkodzeniu. Ewentualne błędy mogą nas sporo kosztować, ponieważ w na tym etapie może dojść do zniszczenia progów lub uszkodzenia warstwy ochronnej (która zabezpiecza przed korozją). Złe podparcie może spowodować nawet osunięcie się samochodu z podnośnika.

Montowanie opon na felgi

Montaż jest nie lada wyzwaniem dla warsztatu i po tym możemy poznać jego wartość i doświadczenie. Profesjonalna montażownia do opon nie powinna mieć problemów z wykonaniem pracy. Największe wyzwanie pojawia się przu dużych i niskoprofilowanych oponach, a w szczególności tzw. runflatów, czyli kół, kóre mogą być używane awaryjnie po zejściu powietrza. Runflaty mają niski profil i sztywne boki, dlatego wymagają stosowania specjalistycznych narzędzi Magneti Marelli, czyli przeznaczonych do zakładania "trudnych" modeli. Użycie starych lub najtańszych maszyn grozi zniszczeniem lub w najlepszym przypadku uszkodzeniem opon i kół.

Jak uniknąć błędów

Opony nie mogą być zimne w czasie montażu. Jeżeli były przechowywane długo w chłodnym pomieszczeniu (np. w nieogrzewanym garażu lub piwnicy, wówczas muszą pozostać przez dobę w temperaturze pokojowej. W niskich temperaturach guma twardnieje, przez co staje się bardziej podatna na uszkodzenia i pęknięcia. W czasie montażu nietrudno o popełnienie pewnych błędów, które będą dalej skutkować mikrouszkodzeniami powierzchni, co z kolei przyspieszy niszczenie opon.

Porady końcowe

Warto wspomnieć również o żywotności opon, na którą wpływa również sposób przechowywania. Po zakończonym sezonie opony należy dokładnie umyć i osuszyć, a także nałożyć specjalny preparat do konserwowania gumy. Opony powinny być przechowywane w suchym miejscu, które nie jest narażone na wahania temperatury.