Mężczyźni to mistrzowie biżuteryjnej dyskrecji. Mimo, że ją noszą, to jednak mniej się z biżuterią kojarzą. Zwyczajowo uznaje się, że wszelkie błyskotki to damska dziedzina ozdób i akcesoriów. Jednak są to pozory i zasoby męskiej biżuterii są całkiem spore. Warto się im przyjrzeć, planując np. prezent dla ukochanego, brata lub taty.

Mężczyźni lubią srebro.

Męskie działy w sklepach jubilerskich są monochromatyczne. Dominuje w nich srebro, czerń i grafit. Wyjątkowo pojawia się biel oraz czasami stalowa szarość. Biżuteria męska srebrna to często połączenie dwóch różnych materiałów w jednej ozdobie, np. dominujące srebro ze skórą lub stylowym sznurkiem. Natomiast rodzaje biżuterii męskiej są podobne do damskich ozdób.

Jakie ozdoby noszą mężczyźni?

• Spinki do mankietów. Wybór odpowiednich spinek nie jest łatwy. Problemem bywa kształt (kwadratowe, okrągłe), wielkość oraz wzornictwo. Srebrne spinki mogą być specjalnie grawerowane albo z osadzonym w metalu kamieniem (białym kryształem, czarnym onyksem). • Bransolety. Biżuteria męska srebrnaBiżuteria srebrna męska często nawiązuje do stylizacji wojskowej. Bransolety w kształcie grubych łańcuchów (tzw. pancerki) konkurują z węższymi bransoletkami wyglądającymi jak połączone ze sobą kulki łożyskowe albo imitujące czołgowe gąsienice. Na drugim biegunie znajdują się bransolety ultranowoczesne, "techniczne". To połączone ze sobą wąskie paski metalu połączone ze sobą stylizowanymi nitami. Ulubiony przez mężczyzn mariaż srebra ze skórą widać szczególnie w ozdobach na rękę. Bransolety to często proste lub plecione paski skóry łączone ze srebrnymi płytkami. Można na nich wygrawerować imię, sentencję lub ulubiony motyw. • Ozdoby na szyję. Mężczyźni niezbyt często zakładają ozdoby na szyję, za wyjątkiem stylizowanych nieśmiertelników, czyli płaskich, zawieszanych na sznurku lub rzemieniu srebrnych blaszek z grawerem. Niektórzy panowie noszą srebrne łańcuchy, podobne w formie do bransolet pancerek. • Męskie kolczyki. Jeżeli mężczyzna nosi kolczyki, to zazwyczaj w jednym uchu. Męski kolczyk jest metalowy, prosty, jednobarwny, bez zdobień o bez dodatków kolorowych kamieni szlachetnych. Tak samo prosta forma obowiązuje w kolczykach do piercingu. • Sygnety. Niektórzy panowie noszą sygnety. To odpowiednik damskich pierścionków. Moda na sygnety mija, lecz część z panów lubi je nosić, by podkreślić własny styl. Męskie ozdoby na palce są bardziej zdobne i często z jednobarwnymi, ciemnymi kamieniami szlachetnymi lub z rzeźbą (np. herbem lub innym motywem). Biżuteria męska srebrna bez wątpienia wyróżnia się ciekawym, chociaż minimalistycznym wzornictwem i jednocześnie skromnością materii, pośród której srebro wiedzie prym. Z wszystkimi rodzajami biżuterii męskiej można się zapoznać na stronie https://www.filigree.pl/pol_m_Bizuteria-meska-185.html