Czujniki temperatury można podzielić na dwa typy. Pierwszy to taki, który producent czujników temperatury montuje w urządzeniu grzewczym i który mają za zadanie sterować pracą kotła przez okres jesienno-zimowe. Drugi typ to taki, który montuje się dodatkowo i które są elementem kolejnego udogodnienia, na przykład sterownika pozwalające na sterowanie temperaturą pieca i ustalanie temperatury, jaka ma panować w pomieszczeniach. Aby zrozumieć ich działanie, warto przyjrzeć im się nieco bliżej.
Budowa czujników temperatury
Jak wskazuje producent czujników temperatury, każdy tego typu czujnik musi być wyposażony w element, którego zadaniem jest reagowanie na zmian ciepła. Zazwyczaj, producenci czujników temperatury, np. Czaki.pl wykorzystują w tym celu tak zwane czujniki rezystancyjne, czyli takie, w których zmiana temperatury zachodzi wraz ze zmianą oporu elektrycznego metalu. Oczywiści pomiędzy sensorami zachodzą pewne różnice - mogą one różnić się na przykład dokładnością, jak również samym zakresem wykonywanej przez nich pracy. Każdy taki sterownik posiada jednak właśnie ten czujnik, który pozwala na poprawne działanie urządzenia.
Różnorodność czujników temperatury
Jak zaznacza producent czujników temperatury, czujniki są bardzo różne, a w związku z tym każdy z nich może dawać nieco inne możliwości w stosunku do usprawnienia instalacji grzewczej. Nowoczesne czujniki montowane w sterownikach kotła mają za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa w kwestii eksploatacji systemu grzewczego i takie jest ich najważniejsze zadanie. Dobrym przykładem jest sytuacja, kiedy w kotle zagotuje się woda w takiej sytuacji czujnik ma powiadomić urządzenie o tym, że może się przegrzać i zmniejszyć dopływ paliwa, wychładzając piec. Czujnik nie pozwala po prostu doprowadzić do takiej sytuacji. Zdaniem producentów czujników temperatury, to jeden z najbardziej istotnych elementów, dzięki któremu właściciele domów oraz sąsiedzi mogą spać bezpiecznie. Znacząco zmniejsza on wypadki, przede wszystkim śmiertelne. Z doświadczenia producentów czujników temperatury wynika również, że dzięki czujnikom temperatury możliwa jest także większa oszczędność przy dużej wydajności urządzenia grzewczego. Okazuje się, że taki czujnik, który pełni funkcję regulatora pilnuje, aby urządzenie grzewcze nie przekraczało pewnych wartości i aby utrzymywało się mniej więcej na stałym poziomie. To właśnie pozwala na oszczędność, ale też wpływa znacząco na żywotność kotła. Gwarantowana jest też idealna temperatura w pomieszczeniach.