Instrumenty muzyczne od zawsze towarzyszyły ludziom. Były one wykorzystywane w celach rozrywkowych, umilały dzień, każdą wolną chwilę, a czasem były oderwaniem się od bolesnej rzeczywistości. Obecnie instrumenty muzyczne są pasją, a nieraz nawet zawodem. Spośród sprzętu muzycznego największą popularnością cieszą się instrumenty dęte.

Charakterystyczny dźwięk

instrumenty dęte

Instrumenty muzyczne dęte wydają dźwięk w wewnętrznej warstwie sprzętu. Jest to specyficznie drgający słup powietrza. Wysokość danego dźwięku zależy oczywiście od długości rury, która tworzy instrument. Najniższe dźwięki wydawane są przez najdłuższe rury. Gdy jednak chcemy uzyskać niskie dźwięki, musimy korzystać z możliwie najkrótszych rur. Bardzo istotna jest również barwa tych dźwięków. To znowu zależne jest od konstrukcji instrumentu oraz rodzaju, z jakiego został on wykonany. Pod uwagę barny jest także rodzaj wibratora oraz sposób zadęcia sprzętu. Instrumenty dęte posiadają różnego rodzaju otwory. Od nich również zależy wydobywany dźwięk. To, na jaki dźwięk się zdecydujemy, zależy od otwierania oraz zamykania otworów znajdujących się wzdłuż rury, przykładami może być flet lub klarnet. Innym przykładem są trąbki – przełączają one odcinki rur o różnych długościach, co możliwe jest dzięki zamontowanym wentylom. Puzon natomiast reguluje długość rury dzięki suwakowi.

Podział instrumentów dętych

Mogą one być podzielone ze względu na materiał. Są to dwie zasadnicze grupy: drewniane oraz blaszane.  Jednak nie odnosi się to dokładnie do materiału, z jakiego zostały one wykonane. Duża część instrumentów dętych z grupy drewnianej, została w większości wykonana z metalu. Jest tak w przypadku saksofonu lub też fletu. Podział ten odnosi się jedynie do elementu, który odpowiedzialny jest za wywoływanie specyficznego drgania. Instrumenty dęte posiadają drewniany  stroik, natomiast instrumenty blaszane mają metalowy ustnik. Najdoskonalszym instrumentem dętym jest ludzki aparat głosowy. Poza instrumentami drewnianymi oraz blaszanymi, można jeszcze wyróżnić instrumenty dęte klawiszowe. W tych instrumentach powietrze tłoczone jest przy pomocy miecha lub sprzętu sprężającego. Do sterowania wymagana jest klawiatura lub też mechanizm rejestrowy. Najbardziej popularne instrumenty klawiszowe to organy, piszczałki labialne, akordeon, harmonijka ustna oraz klawiszowa, fisharmonia, czy tez bandoneon. Każdy z wyżej wypisanych instrumentów dętych wydaje inny, bardzo charakterystyczny dźwięk. Do grania na nich potrzebny jest wysiłek, ale również zaangażowanie oraz pasja.