Wiele osób próbując przyspieszyć swój komputer, zastanawia się nad wymianą lub dokupieniem do niego dodatkowej kości pamięci RAM. Czy jednak większa ilość pamięci rzeczywiście przyspieszy działanie starego komputera? Poza tym, czy istnieje możliwość wymiany pamięci starego typu na nowszy model, bez konieczności zmiany płyty głównej komputera?

Na co wpłynie rozbudowanie pamięci RAM

Każda pamięć do laptopa, smartfona czy komputera stacjonarnego, odpowiada za szybkość ładowania się systemu operacyjnego, a także na szybkość działania niektórych aplikacji, na przykład oprogramowania graficznego. Większa ilość pamięci operacyjnej pomaga także w szybszej obróbce materiału wideo, zwłaszcza gdy jest to materiał zapisany w wysokiej rozdzielczości obrazu. W codziennym użytkowaniu komputera ilość dostępnej pamięci RAM ma duże znaczenie. Nie należy jednak zapominać o rodzaju wykorzystywanego przez dany sprzęt typu i modelu procesora.pamięć do laptopa

Na co zwrócić uwagę przed modernizacja?

Nie ma możliwości, by do laptopa starszej generacji zaimplementować nowszy model kości pamięci. Jeśli na przykład korzystamy z pamięci do laptopa typu DDR2, nie możemy jej zastąpić nowszą pamięcią typu DDR3 bez wymiany płyty głównej, a to w przypadku laptopów jest zwyczajnie nieopłacalne. Możemy co najwyżej dołożyć dodatkową kość pamięci, jeśli mamy na nią miejsce (wolny slot lub sloty) lub zastąpić istniejącą pamięć do laptopa taką o większej pojemności. Na przykład 2GB RAM DDR2 zastąpić 4GB RAM DDR2. Drogi na skróty niestety w tym przypadku nie ma. Dokupienie dodatkowej pamięci do laptopa może opłacić się tym osobom, które używają komputerów starszej generacji, a chcą przesiąść się ze starszego systemu operacyjnego na jego nowszą wersję. Dodatkowa pamięć do laptopa przyda się również tym osobom, które zajmują się grafiką, zwłaszcza grafiką 3D lub obróbką materiałów wideo. Więcej pamięci RAM nie wpłynie jednak radykalnie na możliwość zagrania w jedną z najnowszych gier komputerowych, ale pozwoli na pewne przyspieszenie działania popularnych programów, na przykład aplikacji biurowych.