Wyobraź sobie samochody poruszają się po zmroku bez włączonych świateł mijania. Masz rację, tego nie można sobie wyobrazić. Tymczasem wielu rowerzystów wciąż zapomina o tym, że są takimi samymi uczestnikami ruchu drogowego, jak osoby zmotoryzowane i obowiązek używania świateł po zmroku dotyczy ich w takim samym stopniu, jak wszystkich innych kierowców. Do używania świateł po zmroku obligują rowerzystów specjalne przepisy prawa. W ich myśl, każdy rower poruszający się po drodze po zapadnięciu zmroku powinien być wyposażony w światło przednie barwy białej, świecące stale lub migające, w światło tylne barwy czerwonej świecące światłem ciągłym lub migające, a także w co najmniej jedno światło czerwone odblaskowe, zamocowane z tyłu roweru.

oświetlenie rowerowe

Sprawność oświetlenia naszego roweru

Sprawne oświetlenie rowerowe to nie tylko obowiązek, nakładany na rowerzystów przez określone przepisy prawa, ale także, a może przede wszystkim jeden z podstawowych objawów zdrowego rozsądku. Prawidłowo oświetlony rower - zobacz: https://www.sporti.pl/pol_m_Akcesoria-rowerowe_Oswietlenie-rowerowe-3268.html - jest lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, co automatycznie przekłada się na poprawę bezpieczeństwa na drodze, przede wszystkim na zwiększenie bezpieczeństwa samego rowerzysty. Ostatecznie zderzenie rowerzysty z szybko poruszającym się autem jest niebezpieczne przede wszystkim dla tego pierwszego. Kierowca auta co najwyżej będzie musiał wyklepać swój samochód. Rowerzysta taki wypadek może przypłacić własnym życiem.

Lampki do rowerów - mnogość wyboru

Współcześnie oświetlenie rowerowe zazwyczaj bazuje na trwałych i wydajnych energetycznie diodach ledowych. Takie diody zużywają mniej prądu, dzięki czemu mogą być obsługiwane przez niewielkie baterie o małej mocy. Zastosowanie tego typu rozwiązania w oświetleniu rowerowym pozwala korzystać ze świateł w dłuższym wymiarze godzin, na jednym zestawie baterii. Oczywiście rowerzyści mogą sięgnąć także po inne rodzaje oświetlenia rowerowego. Ostatnio ponownie modne stają się światła zasilane przez klasyczne dynamo. Stary wynalazek po latach zapomnienia powoli wraca do łask, a przyznać trzeba, ze jest to rozwiązanie niezwykle wygodne dla rowerzysty – dzięki temu nie musi pamiętać o okresowej zmianie baterii w lampkach rowerowych.

Poruszaj się sprawnie i bezpiecznie

Odpowiednio dobrane i sprawne oświetlenie rowerowe to większe bezpieczeństwo rowerzysty poruszającego się po drodze, po zmroku, we mgle, przy dużym zachmurzeniu lub w czasie intensywnych opadów deszczu czy śniegu. Prawidłowo oświetlony rowerzysta jest lepiej widziany przez innych uczestników ruchu drogowego, co może zapobiec wielu groźnym w skutkach wypadkom. Warto zatem dbać o oświetlenie swojego roweru i nie zapominać o jego włączeniu, gdy poruszamy się rowerem po zmroku.