O niezniszczalności starych aparatów komórkowych krążą już legendy. Miały być wytrzymałe niczym stal i z łatwością znosić wszystkie uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście nie jest to do końca prawda i należy to traktować w formie żartu, ponieważ i one ulegały poważnym awariom- ekrany pękały, a klawiatura potrafiła odmawiać posłuszeństwa po niewinnym uderzeniu. Trzeba jednak przyznać, że ich specyficzna konstrukcja, którą dziś nazywa się „cegłą” potrafiła wytrzymać nieco więcej, niż współczesne smartfony.

Delikatność telefonów dotykowych leży w ich konstrukcji. Niemal połowę ich powierzchni zajmuje wyświetlacz, który jest dość delikatny, a same obudowy na telefon mają zredukowaną grubość. Wszystko po to, aby korzystanie z urządzenia było wygodne, a telefon ważył niewiele (biorąc pod uwagę jego rozmiar). Ekrany są produkowane z twardego i przezroczystego tworzywa sztucznego, ale ich duża powierzchnia jest bardziej narażona na zarysowania i zmatowienie, niż w starych modelach komórek. Obudowy na telefon mają proporcjonalne rozmiary do wyświetlacza, dlatego łatwiej o ich pęknięcie. Im bardziej sprzęt jest zaawansowany technologicznie, tym łatwiej go uszkodzić. Wniosek z tego jest prosty- smartfon wymaga specjalnego traktowania.

obudowa do telefonów

Sam ekran można zabezpieczyć za pomocą folii, lub specjalnego szkła (a właściwie warstwy przejrzystego polipropylenu), zaś obudowę na telefon przy pomocy dopasowanego etui. Ekran warto chronić zawczasu, jeszcze przed rozpoczęciem właściwego użytkowania- dzięki temu przez długi czas pozostanie w nienaruszonym stanie. Folie i szkło hartowane jest niezastąpione przy korzystaniu z telefonu, zaś etui chroni całość- zarówno wyświetlacz, jak i obudowę na telefon. Telefon z reguły ląduje w torebkach, plecakach , kieszeniach, w których także trzymamy klucze z ostrymi krawędziami i inne przedmioty rysujące powierzchnie. Etui uchroni przed nieprzyjemnymi wypadkami, a dodatkowo jest świetnym gadżetem, dzięki któremu z łatwością możemy zmienić wygląd swojego smartfona (niektóre z nich są ręcznie szyte, lub dziergane w fantazyjnych kształtach). Na rynku pojawiły się także specjalne naklejki, które także ozdobią obudowę na telefon i dodatkowo ją zabezpieczą (tylko przed zarysowaniem). Ciekawostką są zamienne obudowy na konkretne modele, które zostały wykonane technikami rzemieślniczymi, np. rzeźbione w drewnie, lub tworzone z modelowanego metalu. Tego typu gadżety są wykonywane z reguły w niskich nakładach i nie należą do tanich, ale z pewnością wyróżnią naszego smartona.