Dla domorosłych majsterkowiczów, a zwłaszcza dla tych osób, które lubią „dłubać” przy autach, klucz dynamometryczny to narzędzie dobrze znane i wręcz niezbędne przy naprawach samochodów, motocykli czy rowerów. Jednym słowem takie, które powinno znaleźć się w każdej dobrze zaopatrzonej skrzynce z narzędziami. Dla tych, którzy nie wiedzą czym jest taki klucz, śpieszymy z wyjaśnieniem. Najprościej rzeczy ujmując, klucze dynamometryczne to narzędzia przeznaczone do precyzyjnego dokręcania połączeń gwintowanych. Chodzi o to, aby śruba/nakrętka była dokręcona z odpowiednią siłą. Takie połączenie, zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanych układów, nie może być zbyt luźne, ponieważ z czasem doszłoby do jego samoczynnego rozkręcenia. Nie może być również zbyt mocne, ponieważ przez przypadek możemy doprowadzić do zerwania gwintu, a to dopiero pociągnęłoby za sobą mnóstwo dodatkowych komplikacji. Klucze dynamometryczne służą zatem do precyzyjnego, inaczej mówiąc optymalnego dokręcania śrub/nakrętek w różnego rodzaju układach mechanicznych.

Współcześnie z pomocy kluczy dynamometrycznych korzysta każdy warsztat samochody i niejeden serwis rowerowy. Tego typu narzędzia to także podstawowe wyposażenia każdego, kto nie boi się podejmowania samodzielnych prób naprawy drobnych usterek w aucie czy samodzielnej konserwacji lub modernizacji wysokiej klasy roweru. Wybierając nowy klucz musimy zastanowić się nad przyszłością jego zastosowań. Do pracy przy rowerach zwykle wystarczający będzie klucz dynamometryczny z momentem docisku w przedziale 10Nm-60Nm. W przypadku pojazdów silnikowych potrzebny będzie również nieco mocniejszy klucz dysponujący skalą w przedziale 10-100Nm lub w jeszcze większym przedziale, w skali do 200Nm. Oczywiście musimy pamiętać, że im większa skala takiego klucza, tym samo urządzenie może być mniej precyzyjne. Dlatego warto korzystać z różnych kluczy o różnej skali. Mniejszych do dokręcania łączeń gwintowanych o mniejszych średnicach i większych, do dokręcania dużych śrub o dużych średnicach.

A w jaki sposób pracuje się przy pomocy takiego narzędzia? Podobnie jak w przypadku każdego inne rodzaju klucza z tą jedną różnicą, że przy optymalnym dokręceniu śruby usłyszymy dźwięk charakterystycznego kliknięcia. W tym momencie powinniśmy przestać dokręcać śrubę, by nie przekręcić gwintu. W starszych modelach kluczy tego typu mieliśmy skalę z podziałką. Obecnie sprzedawane „dźwiękowe” klucze są wygodniejsze w obsłudze i bardziej dokładne w działaniu. Dla wydłużenia okresu przydatności takiego narzędzia i dla zachowania dużej precyzji pomiaru powinniśmy pamiętać o każdorazowym rozkręceniu klucza po dokręceniu śruby, tak by zbyt szybko nie rozciągnąć wewnętrznej sprężyny.