Zarówno klocki jak i tarcze hamulcowe spełniają bardzo ważne zadanie w każdym samochodzie. To właśnie ich sprawność wpływa na właściwe działanie całego układu hamulcowego. Ma to zatem znaczenie nie tylko dla funkcjonowania auta, ale także ogólnego bezpieczeństwa kierowcy i podróżujących z nim pasażerów. Istotne jest, więc właściwe dopasowywanie tarcz czy też klocków oraz całego zestawu hamulcowego do danego modelu samochodu. Jak spośród tak wielu dostępnych na rynku tarcz hamulcowych wybrać te najlepsze? O tym poniżej.

Rodzaje tarcz hamulcowych

Sprawny układ hamulcowy czyli wyposażenie auta w porządny zestaw hamulcowy daje szansę na szybkie i skuteczne hamowanie co nie raz prowadzi do uniknięcia kolizji drogowej czy niebezpiecznej sytuacji. A to właśnie w dużej mierze zależy od typu i jakości tarcz hamulcowych jakie zostały zamontowane w samochodzie.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są przede wszystkim takie tarcze jak:

  • monolityczne
  • nacinane i nawiercane
  • wentylowane

Pierwszy rodzaj tarcz czyli monolityczne to tarcze, które wykonywane są z całych fragmentów metalu, a ich cechą charakterystyczną jest duża wydajność. Tarcze nacinane są odporne na naprawdę wysokie temperatury, dlatego spotkać można je najczęściej w sportowych i szybkich autach. Z kolei ostatnie czyli wentylowane tarcze to takie, które posiadają małe otwory umożliwiające oddawanie ciepła. Są one co raz częściej stosowane w samochodach osobowych. Wymieniając zestaw hamulcowy na nowy trzeba oczywiście pamiętać nie tylko o tarczach, ale klockach hamulcowych i innych elementach jednak to właśnie tarcze mają największe znaczenie dla sprawnego układu.

Wysoka jakość tarcz hamulcowych jest bardzo istotna

Ze względu na ważną rolę jaką odgrywają racze hamulcowe wchodzące w skład każdego zestawu hamulcowego ich jakość oraz solidne wykonanie jest również bardzo istotne. Wybierając tarcze warto zatem zwracać szczególną uwagę na materiał z jakiego zostały wykonane, a mowa tu oczywiście o stali. Im lepsza jakość danej stali tym tarcze powinny dłużej posłużyć. Lepsze i droższe modele tarcz są bowiem o wiele twardszej i bardziej odporne na wysokie temperatury, dlatego też czas ich zużywania jest znacznie powolniejszy. Tego typu tarcze dostępne są w średnich cenach. Najdroższe modele są natomiast dodatkowo wzmacniane oraz wykonywane ze stali o najlepszej jakości co gwarantuje świetne właściwości i niezwykłą wydajność. Nie ma sensu natomiast sięgać po najtańsze tarcze, gdyż taki zestaw hamulcowy nie posłuży zbyt długo. Warto zatem stawiać na dobre jakościowo i sprawdzone tarcze oraz inne elementy układu hamulcowego.