Współczesne zabawki, a przynajmniej niektóre ich rodzaje, zwykle diametralnie różnią się od tego, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu. Powszechny dostęp do nowoczesnych technologii, łączności bezprzewodowej i komputerów sprawił, że dzisiejsze zabawki mogą być nie tylko złożone przez dziecko, ale również przez nie zaprogramowane i sterowane.

Klasycznym przykładem nowej generacji zabawek kreatywnych jest Lego Mindstorms, czyli zestawy klocków Lego z dołączonymi do nich silniczkami, czujnikami i detektorami, a także z centralnym systemem sterującym wyposażonym we własny procesor i pamięć. Dzięki temu po zbudowaniu określonej konstrukcji można ją zaprogramować tak, by reagowała w określony sposób na różnego rodzaju bodźce, by się samodzielnie poruszała lub wykonywała określone czynności, według schematu przygotowanego przez małego programistę.

Profesjonalne zestawy Lego Mindstorms dają olbrzymie możliwości w projektowaniu konstrukcji o różnym przeznaczeniu, co zwiększa atrakcyjność zabawy. Dziecko nie jest ograniczone wyłącznie do jednego typu budowli czy pojazdu. Jednym ograniczeniem pozostaje jego własna wyobraźnia i dostępne w zestawie elementy, których jest naprawdę bardzo dużo, dzięki czemu zabawa może nie mieć końca. Zestawy Lego Mindstorms dostępne są w dobrych sklepach internetowych z nowoczesnymi zabawkami, np. na https://neorobot.pl/pl/lego-mindstorms-ev3, niekiedy również w sklepach z pomocami naukowymi, ponieważ w założeniu miała to być właśnie nowoczesna pomoc dydaktyczna dla nauczycieli i wychowawców. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by taki zestaw klocków mogła kupić również osoba prywatna.

Warto pamiętać, że zestawy podstawowe wspomnianych wcześniej klocków z serii Mindstorms mogą być uzupełnione o liczne akcesoria, dzięki którym w prosty sposób można zwiększyć funkcjonalność tworzonych przez dziecko konstrukcji. Do takich zestawów można dokupić chociażby dodatkowe silniczki, czujniki, zasilacze, klocki czy poradniki, pozwalające zgłębiać tajniki programowania i konstruowania coraz to bardziej złożonych konstrukcji.