Żyjemy w kompletnie zinformatyzowanym świecie, a komputery, programy i kodowanie jest już dosłownie wszędzie dookoła nas. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej rodziców myśli o tym, by uczyć swoje dzieci programowania już od najmłodszych lat. Myślą zresztą nie tylko rodzice, ale w niektórych przypadkach nawet całe rządy - tak jak w Estonii, w której już w 2012 roku wprowadzono naukę programowania do programu nauczania w klasach szkół podstawowych. Naprzeciw potrzebom tych rodziców wychodzą różne firmy, ale szczególnie interesujące są Lego ze swoimi seriami zabawek związanych z robotyką i programowaniem oraz takie firmy jak Neorobotyka z Poznania, które organizują kursy ze wspomnianymi zabawkami. Warto się tym tematem zainteresować, ponieważ nauka programowania niesie ze sobą wiele zalet.

Trening kreatywności

neorobotyka z poznaniaZnajomość podstawowych umiejętności programistycznych tworzy nowy, kreatywny sposób wyrażania siebie. Jeśli zastosować je odpowiednio, kodowanie da namacalne rezultaty w rozwijaniu kreatywności dzieci - aby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić warsztaty Neorobotyki z Poznania. Podobnie jak pędzel i płótno, które pozwalają wyrazić swoje myśli i uczucia w formie obrazu, programowanie daje możliwość podobnie zademonstrować swoją kreatywność poprzez komponowanie różnych elementów: animacji, gier, interaktywnych obrazów lub prezentacji. Szkolenie kreatywności jest tym łatwiejsze, im prostszy i zróżnicowany jest język programowania.

Doskonałym przykładem takiego języka jest Scratch, którego struktura została zainspirowana... klockami LEGO (twórcy Scratch współpracowali wcześniej z LEGO, aby zaprojektować zestawy LEGO Mindstorms). W przypadku klocków, dzieci polegają na intuicji, aby połączyć elementy dostępne w zestawie. Budują i tworzą modele, które inspirują ich do kontynuowania pracy. W tym kontekście kreatywność rozwija się niemal organicznie. Podobnie dzieje się w Scratch, gdzie dzieci intuicyjnie łączą bloki, aby stworzyć proste programy, które zainspirują ich do budowania jeszcze więcej. Łączenie programowania z innymi zainteresowaniami, takimi jak muzyka, film lub animacja, ma również pozytywny wpływ na zwiększenie kreatywności dzieci. Ta metoda zachęca szerszą grupę uczniów do zainteresowania się programowaniem i wyposażania ich w dodatkowe narzędzia do wyrażania siebie. Pozostaje tylko "zarazić" dzieci bakcylem programowania, a w tym doskonale spisują się wspomniane wcześniej kursy organizowane przez Neorobotykę z Poznania. Warto tego spróbować, bowiem może się okazać, że to będzie dla dziecka wspaniała przygoda, która, być może, przemieni się później w pełną sukcesów karierę.