Okna mają ogromny wpływ na jakość życia w domu. Jeżeli budujemy swoje własne cztery kąty, warto pomyśleć o oknach jeszcze przed postawieniem murów. Dobrym pomysłem jest również wymiana starych okien na nowe w mieszkaniu. Dzięki temu możemy znacznie podnieść komfort użytkowania pomieszczeń, a nawet w dużym stopniu obniżyć rachunki za ogrzewanie. Na rynku znajdują się różne rodzaje szyb okiennych. Wybór zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jedni będą szukać modeli samoczyszczących, inni postawią raczej na energooszczędność. Jak zatem dobrać idealne okna, a przy tym nie pogubić się w gąszczu parametrów i pojęć?

Nowoczesna technologia

Obecnie w oknach wykorzystuje się szyby zespolone, które złożone są z dwóch lub większej ilości tafli szkła, którego grubość jest dopasowana do potrzeb klienta. Odległość pomiędzy szybami wyznacza tzw. ramka dystansowa. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest absorbentem pary wodnej. Jeżeli ramka jest wykonana ze stali szlachetnej mówimy wówczas o termoramce. Zastosowanie stali zamiast klasycznego aluminium poprawia właściwości izolacyjne, co oznacza oszczędności energii rzędu 10 procent. W szybach zespolonych przestrzenie pomiędzy taflami szkła są hermetycznie zamknięte oraz wypełnione gazem. Do tego celu najczęściej stosuje się gaz szlachetny, np. ksenon, argon, czy krypton. Gazy szlachetne bardzo słabo przewodzą ciepło, dlatego w zimie zatrzymują ciepło w domu, a latem nie dopuszczają do nadmiernego przegrzania.

szyby zespoloneTypy szkła

W oknach stosuje się również różne typy surowców. Najczęściej pojawiającymi się pojęciami jest "float" oraz "termofloat". Mianem float określa się szyby sodowowapniowe, które odznaczają się dobrą przejrzystością oraz połyskiem. Jeżeli na powierzchni takiej szyby znajduje się cienka i niewidoczna warstwa tlenków metali szlachetnych, wówczas mamy do czynienia z szybą typu termofloat. Takie szkło jest określane również jako termoizolacyjne lub niskoemisyjne. Szyby zespolone typu termofloat odbijają z powrotem do pomieszczenia promieniowanie cieplne emitowane przez kaloryfery. Współczesne szyby zespolone najczęściej zbudowane są jednej warstwy szkła typu float i jednej typu termofloat.

Funkcjonalność

Nowoczesne okna mają tak dobrane szyby, aby pełniły kilka funkcji jednocześnie - wpuszczały światło do domu, a jednocześnie chroniły wnętrze domu przed utratą ciepła podczas chodnych dni. Chronią również przed uciążliwych hałasem dobiegającym z zewnątrz, co jest szczególnie przydatne w miastach lub przy ruchliwych szosach.