Nowoczesne, odpowiednio zainstalowane bramy wjazdowe przesuwne nie wymagają szczególnych zabiegów konserwacyjnych. W zasadzie musimy dbać wyłącznie o napęd do bramy, o to by nie był zbyt mocno obciążony i by mógł pracować w płynny sposób. W tym celu powinniśmy systematycznie usuwać wszystkie przeszkody, które mogłyby ograniczać zakres ruchu skrzydła bramy lub ten ruch całkowicie blokować. Chodzi tu głównie o większe kamienie oraz gałęzie roślin, jeśli takie rosną w pobliżu bramy. Po prostu od czasu do czasu musimy sprawdzić bezpośrednie otoczenie bramy i je ewentualnie uporządkować – wyciąć gałęzie, usunąć kamienie i inne przeszkody. Jeśli skrzydło bramy przesuwane jest po szynie, w miarę systematycznie taką szynę powinniśmy również oczyszczać z zalegających w jej wnętrzu kamieni i piasku, w ten sposób zmniejszymy opory podczas jej przesuwania – napędy do bram (http://jusyrsklep.pl/pl/napedy-do-bram-automatycznych) są stosunkowo wrażliwe na takie dodatkowe obciążenia, szczególnie gdy ich moc jest niewielka lub bardzo precyzyjnie dopasowana do masy samej bramy.

[caption id="attachment_266" align="alignright" width="300"]napędy do bram Napędy do bram podstawą konserwacji[/caption]

Konserwacja bram przesuwanych, prócz dbałości o wspomniane napędy do bram, obejmować powinna także pielęgnację fotokomórki i listwy bezpieczeństwa. W pierwszym przypadku wystarczy od czasu do czasu przetrzeć osłonę fotokomórki z kurzu. W drugim przypadku musimy co jakiś czas sprawdzić, czy listwa dobrze trzyma się bramy. Jeśli nie, należy ją poprawić (samodzielnie lub poprosić o pomoc serwis). Tylko dobrze zainstalowana listwa bezpieczeństwa ochroni nas przed przypadkowym przyciśnięciem przez bramę.