Różnorodność współcześnie oferowanych opraw oświetleniowych, a także samych źródeł światła, pozwala na łatwe ich dopasowanie do stylu i wybranego przez nas sposobu aranżacji wnętrz. Owa różnorodność, w żaden sposób nie przeszkadza jednak w stworzeniu ogólnej klasyfikacji najbardziej charakterystycznych typów oświetlenia, które spotykamy w dzisiejszych mieszkaniach. Do tych kategorii zaliczyć możemy m.in. lampy wiszące sufitowe z wieloma źródłami światła (na kilka żarówek), lampy wiszące na jedną żarówkę, plafony, lampy podłogowe, czyli wolnostojące oraz lampki biurkowe. Oczywiście istnieje obecnie także cała gama produktów, które ukrywa się w ścianach, przy sufitach lub podłogach – mogą to być m.in. taśmy ledowe.

Jednym z czołowych producentów oświetlenia, oferującym większość z przytoczonych kategorii produktów, jest firma Candellux. Wśród produkowanego przez nią asortymentu, niesłabnąca pozycję zajmują oprawy oświetleniowe wiszące, czyli popularne żyrandole. To wciąż jeden z najbardziej pożądanych i najczęściej kupowanych produktów, służących oświetlaniu współczesnych mieszkań. Centralne źródło światła, pomimo zmiany sposobu aranżacji wnętrz i stosowania wielu niezależnych od siebie źródeł oświetlenia, nadal pozostaje nieodłącznym elementem wyposażenia domów. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy będą to żyrandole jedno lub wielopłomieniowe – to już zależy od indywidualnych upodobań danej osoby.

Druga kategoria oświetlenia, jaką często spotyka się we współczesnych mieszkaniach, to plafony, czyli oświetlenie bezpośrednio przylegające do sufitu lub ściany. Wśród produktów firmy Candellux, znaleźć można wiele oryginalnych plafonów o różnorodnych kształtach oraz kolorach. Warto zauważyć, że jest to stała rynkowa tendencja – wzrost różnorodności modeli oraz ich form wynika z zapotrzebowania klientów, którzy szukają rzeczy pięknych i niepowtarzalnych.

Trzecia kategoria produktów oświetleniowych to lampy stojące. Urządzenia idealne do podkreślenia odrębności pewnego fragmentu wspólnej przestrzeni jakiegoś pomieszczenia, na przykład kącika ze stolikiem kawowym lub mu podobnego. Podobną rolę pełni także ostatnia grupa urządzeń, o których wspomnieliśmy na początku – lampki biurkowe. Szeroką ofertę tego typu produktów znaleźć możemy wśród propozycji przygotowanych przez firmę Candellux. Co charakterystyczne, wszystkie lampki tego typu, podobnie jak lampy wolnostojące, oświetlać mają jedynie ściśle wyznaczony fragment przestrzeni, w tym przypadku biurko, przy którym uczymy się lub pracujemy.