Systemy dociążające w wędkarstwie spinningowym odgrywają niezwykle ważną rolę w sposobie prowadzenia przynęty, co w bezpośredni sposób przekłada się na ewentualny sukces wędkarski. Dzięki właściwie dobranemu dociążeniu przynęta prowadzona jest w wodzie na ściśle określonej głębokości, co prowokuje do ataku specyficzne gatunki ryb drapieżnych żerujących w danych wodach. Dobierając właściwe dociążenie, możemy zatem w pewnym stopniu wpływać na to, jaką rybę złowimy. Jednym z popularnych systemów dociążających stosowanych w wędkarstwie spinningowym jest czeburaszka, która stanowi alternatywę dla cieszącej się dużą popularnością główki jigowej.

Co to jest czeburaszka?

Jest to rodzaj ciężarka wędkarskiego przeznaczonego do dociążenia przynęty, by ta znalazła się na odpowiedniej głębokości w wodzie. Czeburaszka to nic innego jak ołowiana kuleczka z otworem w środku, przez który przeciągnięty jest specjalnie profilowany drucik zakończony oczkami. Te oczka służą do mocowania żyłki (ewentualnie agrafki) z jednej strony i haczyka lub kotwiczki z drugiej strony. Zaletą czeburaszek jest łatwość montażu, co zapewnia większą szybkość zmiany zestawu wędkarskiego nad wodą, a tym samym na jego szybkie dostosowanie do charakterystyki danego akwenu i upodobań żerujących w nim ryb drapieżnych. Dużą zaletą czeburaszek jest również ich atrakcyjna cena, a także możliwość stosowania małych haczyków przy większym obciążeniu – w sklepach wędkarskich trudno o znalezienie tego typu główek jigowych.

[caption id="attachment_11970" align="aligncenter" width="300"]czeburaszka Czeburaszka, źródło: www.soft-baits.pl[/caption]

Kiedy warto stosować czeburaszkę?

Tego typu system dociążający przyda się nam wówczas, gdy chcemy zastosować duży hak do małego obciążenia lub odwrotnie. Ogólnie uważa się, że zastosowanie czeburaszki w miejsce klasycznej główki jigowej pozwala spowolnić proces opadania przynęty, a zatem stwarza wędkarzowi możliwość zachowania większej kontroli nad prowadzeniem przynęty w wodzie. Takie systemy dociążające najlepiej sprawdzają się w wodach o bujnej roślinności dennej, gdy chcemy prowadzić przynętę tuż nad roślinami, a także w wodach z licznymi zagłębieniami terenu, gdy chcemy korzystać z małych przynęt, przy ich jednoczesnym większym dociążeniu.