Nowoczesne sprzęty fotograficzne oraz kamery przeszły daleko idącą i w dodatku błyskawiczną ewolucję. Aparaty cyfrowe przestały być już wyłącznie ciekawą zabawką dla amatorów, o używaniu której profesjonaliści nie chcieli nawet słyszeć. Cyfrowy sprzęt robi teraz jednak zdjęcia tak dobrej jakości i w tak dużej rozdzielczości, że używają go dziś nawet profesjonalni fotografowie. Tak samo stało się z kamerami - zapisany cyfrowo obraz jest tak doskonałej jakości, że dziś na "filmie" - czyli fizycznej taśmie magnetycznej nie nagrywa już prawie nikt, jeżeli wyłączyć ekscentryczne wyjątki takie jak słynny reżyser filmowy, Quentin Tarantino. Twierdzi on bowiem, że widz podskórnie odczuwa różnice pomiędzy filmem cyfrowym a filmem na taśmie i że razem z tą różnicą pryska gdzieś czar kinematografii. Prawda jest jednak taka, że tej fali już nie powstrzyma, a cyfrowa fotografia i kinematografia ma się coraz lepiej - w sklepach można nabyć bowiem wiele peryferiów sprzętowych, które usuwają mankamenty kamer oraz aparatów. Dobrym przykładem takiego sprzętu dodatkowego, który zwiększa możliwości urządzeń do nagrywania oraz poprawia jakość ich pracy są tak zwane monitory terenowe, zwane czasem polowymi lub zewnętrznymi (jednym z najpopularniejszych przykładów takich ekranów jest monitor lilliput).

Monitory terenowe

Monitor LilliputJak sama nazwa wskazuje, monitory terenowe używane są najczęściej podczas kręcenia lub robienia zdjęć w warunkach polowych. Przypominające z wyglądu tablety, urządzenia te montowane są najczęściej bezpośrednio na sprzęcie fotograficznym, ale nie zawsze - często używa się specjalnych statywów, można też bez problemu używać urzędzenie trzymając je w rękach. Monitor lilliput bywa też instalowany na stałe w salonach fotograficznych, gdzie może, na przykład, wisieć na ścianie niczym obrazek.

Do czego służą?

Cyfrowe kamery oraz aparaty mają, siłą rzeczy, stosunkowo niewielkich rozmiarów wyświetlacze. Można na nich zobaczyć, co się filmuje lub jak będzie wyglądało przyszłe zdjęcie, jednak w bardziej profesjonalnych lub drobiazgowych przypadkach ich rozmiar staje się przeszkodą - na przykład podczas filmowania przy użyciu lupy, kiedy liczy się nawet najmniejszy detal i potrzebna jest wysoka rozdzielczość ekranu. We wspomnianym wcześniej salonie fotograficznym monitory lilliput https://www.bemixmedia.pl/lilliput-cat-1268 mogą być użyte zarówno do ułatwienia pracy fotografa, jak również zaprezentowania klientowi, w jaki sposób jest postrzegany okiem kamery. Poza tym monitory takie montuje się wszędzie tam, gdzie po prostu potrzebny jest większy lub dodatkowy ekran.