Nalewki na bazie mocnego alkoholu to doskonały sposób na szybkie rozgrzanie się, na zapobieganie przeziębieniom i przeciwdziałanie skutkom przeziębienia, jeśli już do niego dojdzie. Własnoręcznie przygotowane nalewki na zimę to także doskonały dodatek do kawy, ciasta lub innego rodzaju przekąski, niekoniecznie słodkiej, choć same nalewki zwykle mają właśnie delikatnie słodki posmak – zwłaszcza te przygotowane z owoców, z dodatkiem cukru. A jak przygotowuje się taką nalewkę na zimę? To bardzo proste. Wystarczy zaopatrzyć się w mocny alkohol, owoce i ewentualnie w cukier.

Jaki alkohol na nalewkę?

Im większa moc alkoholu, tym lepsza jakościowo nalewka. Dlatego do przygotowania domowych nalewek najczęściej używa się spirytusu, który można rozcieńczać z wodą dobrej jakości. Oczywiście jako alternatywę dla spirytusu można wykorzystać gatunkową, czystą wódkę. Jednak w tym przypadku nie możemy już liczyć na charakterystyczną, dużą moc samej nalewki. Jeśli dysponujemy sprzętem do samodzielnego przygotowania destylatu, ten będzie najlepszą bazą do przygotowania aromatycznych nalewek na zimę. Taki domowy alkohol możemy przepędzić z wina lub zrobić tzw. cukrówkę, czyli bazować na poddanej fermentacji mieszance wody z cukrem. Taki alkohol może być bardzo mocny, jeśli tylko przygotujemy go w odpowiedni sposób.

Nalewki owocowe i inne

Nalewki owocowe i inneMocny alkohol i polskie owoce to najlepsza baza do przygotowania oryginalnej nalewki na zimę. Do przygotowania nalewki wykorzystać możemy praktycznie każdy rodzaj miękkiego owocu spotykanego w polskich sadach i lasach. Do wyprodukowania nalewki na zimę użyć możemy owoców wiśni, czereśni, mirabelek lub śliwek węgierek. Oczywiście owoce wcześniej myjemy i pozbywamy się z ich wnętrza pestek. Do przygotowania nalewek często używa się również mniej popularnych owoców tj. pigwa czy czarny bez. Znane są również przepisy na nalewki z kawy, aloesu, cynamonu czy nawet z ostrej papryki. W przypadku nalewek nie ma większych ograniczeń i można eksperymentować z wieloma różnymi smakami. Nie ma jednak co ukrywać, że nalewki owoce należą do najpopularniejszych i najczęściej przygotowywanych w polskich domach.

Szczegółowa procedura przygotowania zimowej nalewki jest zawsze podobna. Zebrane w ogrodzie lub zakupione na targu owoce myjemy i drylujemy, wrzucamy do szklanego naczynia o określonej pojemności (wszelki niezbędny sprzęt można znaleźć na WinoDomowe.pl) i zalewamy wybranym przez nas gatunkiem alkoholu. Może to być czysta wódka, spirytus z lekką domieszką czystej wody lub domowy bimber. Do takiej mieszanki możemy dodać nieco cukru dla przełamania ostrości alkoholu. Całość odstawiamy w ciepłe miejsce na okres kilku tygodni (zwykle do dwóch miesięcy), a następnie przelewamy przez filtr do butelek i odstawiamy w ciemne miejsce na następnych kilka-kilkanaście tygodni.