Bezzałogowe statki latające to ziszczenie marzeń wielu fantastów. Jeszcze kilka dekad temu tego typu urządzenia były jedynie mglistym zamierzeniem naukowców, którzy nie zawsze wierzyli w jego realizację. Świat jednak pognał do przodu w błyskawicznym tempie, a elektronika zawładnęła wszystkimi dziedzinami życia.

Efektem rozwoju technologicznego jest ziszczenie snów o dronach. Początkowo były one używane przez wojsko, by po latach trafić w ręce cywili (podobnie było zresztą w przypadku internetu). Obecnie taki sprzęt można kupić samodzielnie w specjalistycznym sklepie. Ceny dronów są bardzo zróżnicowane - wygląda to podobnie do rynku motoryzacyjnego, na którym kierowcy znajdą zarówno tańsze, mniejsze modele, jak i większe, droższe, ale o szerszych możliwościach. Dlatego jedni kupują drony dla sportu i przyjemności, inni traktują zakup jako inwestycję w swój biznes. A jak można zarobić na posiadaniu statku bezzałogowego?

dronyKiedy w jednym zdaniu pojawiają się słowa „biznes” i „drony”, w pierwszej kolejności na myśl przychodzi branża filmowa. Sprzęt jest wykorzystywany do tworzenia ciekawych ujęć, choć przemysł kinowy radzi sobie również za pomocą animacji komputerowych. Wciąż jednak pewne sceny bardziej opłaca się wykonać za pomocą drona, niż drogiej jeszcze animacji. Urządzenia te są wykorzystywane również na mniejszą skalę, czyli w branży usługowej. Za ich pomocą możemy tworzyć pamiątkowe filmy i zdjęcia z dużych uroczystości, również prywatnych, np. ślubów czy komunii. Cały dzień tego typu usługi wynosi około 2000-3000 zł, zaś zrobienie 10 minutowego filmu to koszt dla zamawiającego rzędu 500zł (oczywiście stawki różnią się w zależności od zlecenia). Jak widać, jest to całkiem dobry biznes, na którym wszyscy zyskują - zarówno wykonawca, jak i zamawiający, który dostaje świetny film za niewielką cenę (alternatywą jest bowiem wynajęcie śmigłowca za kilka tysięcy za godzinę). Drony doskonale sprawdzają się również w marketingu i reklamie. Za ich pomocą możemy tworzyć filmy reklamowe, które mają za zadanie promować miasto, imprezę czy konkretne wydarzenie. Drugą opcją jest świadczenie swoich usług agencjom reklamowym, które nie posiadają takiego sprzętu i wykwalifikowanego operatora. Dodając do tego ofertę montażu, nasza ekipa ma szansę znacząco zwiększyć ilość klientów. Kolejnym sposobem na wykorzystanie dronów jest wykonywanie tzw. filmów dla pasjonatów. Są to po prostu krótkie i ciekawe ujęcia według naszego pomysłu i scenariusza. Szlifowanie swoich umiejętności i wykonywanie coraz lepszych filmów zaowocuje w końcu dużą liczba odsłon, a w efekcie współpracą zarobkową, np. z serwisem You Tube lub bezpośrednio z producentami maszyn.

Komercyjne zastosowanie dronów wiąże się z pewnymi regulacjami prawnymi (zresztą jak wszystko, co pozwala nam zarabiać). Przed podjęciem pracy z maszyną, musimy zdobyć świadectwo kwalifikacji, ponieważ loty komercyjne są objęte definicją UAVO. W praktyce oznacza to, że musimy mieć ukończone 18 lat, posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania tego typu lotów, wykształcenie średnie i zdany egzamin państwowy złożony z części teoretycznej i praktycznej. Więcej informacji o profesjonalnych dronach można znaleźć tu: http://www.actioncam.pl/pol_m_Drony-151.html.