Podstawowe zalety księgowości typu tradycyjnego to możliwość skonsultowania się z dysponującym odpowiednią wiedzą fachowcem, co pozwala skorzystać z wielu możliwości, z których najczęściej w ogóle nie zdajemy sobie sprawy. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić. Oczywiście w przypadku mniejszych przedsiębiorstw tego typu manewry podatkowe są znacznie trudniejsze, bo i sam charakter działalności zapewnia zwykle mniejsze pole manewru. Być może właśnie dlatego część przedsiębiorców, zwłaszcza osób prowadzących nieduże firmy, decyduje się na księgowość internetową i samodzielne rozliczanie swojej działalności. Wiąże się to z większymi oszczędnościami, ale i większymi obowiązkami. Dlatego wartym rozważenia rozwiązaniem jest opcja pośrednia, czyli mix księgowości tradycyjnej i elektronicznej.

W przypadku mieszanego sposobu prowadzenia rozliczeń finansowych firmy, przedsiębiorca ma umowę z biurem rachunkowym, ale dostarcza dokumenty online, a nie w sposób fizyczny. Takie rozwiązanie ogranicza koszty i oszczędza mnóstwo cennego czasu, który może być przeznaczony na prowadzenie i rozwijanie biznesu. Zaletą takiego rozwiązania jest również możliwość stałego monitorowanie przez przedsiębiorcę miesięcznych kosztów działania firmy, a także osiąganych przez firmę zysków. Dokumenty online, czyli dokumenty rozliczeniowe przesyłane do tradycyjnego biura drogą elektroniczną, najczęściej mailem, to zatem prosty sposób na połączenie tradycyjnej księgowości i nowoczesnych narzędzi rozliczeniowych. Koszt takiej księgowości jest przystępny cenowo. Dodatkowo przedsiębiorca w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze może liczyć na profesjonalną, merytoryczną pomoc ze strony odpowiednio wykwalifikowanych osób, które na bieżąco śledzą zmiany w przepisach podatkowych.

Zakładając firmę, przy założeniu, że jest to Twoja pierwsza działalność, mieszany sposób prowadzenia księgowości wydaje się wyborem optymalnym. Jeśli masz doświadczenie, możesz próbować rozliczać się samodzielnie, korzystając z jednego z wielu dostępnych na rynku systemów księgowości internetowej. Gdy prowadzisz większą firmę, warto rozważyć zatrudnienie księgowej.