Spawanie materiałów to proces polegający na ich nadtopieniu, a następnie zespoleniu. Różnorodne metody spawalnicze wykorzystuje się przede wszystkim podczas procesu zespalania metali, ale współcześnie spawa się również niektóre rodzaje tworzyw sztucznych. Jedną z najpopularniejszych metod spawalniczych jest spawanie przy pomocy elektrod otulonych. To specyficzny rodzaj elektrody spawalniczej pokrytej specjalnego rodzaju substancją, która utlenia się podczas procesu spawania, emitując związki mające wpływ na jakość wykonania spawu.

Elektrody rutylowe

To najpopularniejszy, najbardziej uniwersalny rodzaj elektrod spawalniczych znajdujący szereg różnorodnych zastosowań. Rutylowe elektrony spawalnicze wykorzystuje się przede wszystkim przy okazji spawania cienkich elementów konstrukcyjnych, na przykład elementów wykonanych z blachy stalowej i przy tworzeniu krótkich spoin. Zaletą pracy z tym rodzajem elektrod jest możliwość uzyskania gładkiej spoiny i łatwość w usunięciu pojawiającego się na jej powierzchni żużlu. Spawanie elektrodami rutylowymi może być realizowane praktycznie w każdej pozycji, zarówno przy zastosowaniu prądu stałego, jak i naprzemiennego.

Elektrody spawalnicze z otuliną kwaśną

Ten rodzaj elektrod pozwala uzyskać gładkie i płaskie spoiny, które mają jednak tendencję do powstawania pęknięć krystalicznych. Elektrody kwaśne wykorzystuje się przede wszystkim przy spawaniu elementów stosunkowo cienkich, nieprzenoszących dużych obciążeń, niewymagających uzyskania wysokiego poziomu wytrzymałości konstrukcyjnej. Zaletą stosowania kwaśnych elektrod spawalniczych jest możliwość uzyskania niezwykle gładkiej i płaskiej powierzchni spawu.

elektrody spawalniczeElektrody z otuliną zasadową

Zasadowe elektrody spawalnicze charakteryzują się mniejszą zawartością związków wodoru, dzięki czemu wytworzone przy ich pomocy spoiny mają większą wytrzymałość, są w mniejszym stopniu kruche, bardziej odporne na pękanie. Z uwagi na specyficzne właściwości elektrody zasadowe wykorzystuje się przy spawaniu elementów konstrukcyjnych przenoszących większe obciążenia, które muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością, zwiększoną odpornością na wibracje i drgania. Znajdują szerokie spektrum zastosowań przy spawaniu grubych elementów konstrukcyjnych, przede wszystkim elementów stalowych o dużej sztywności.

Elektrody celulozowe

To specyficzny rodzaj elektrod spawalniczych, które wykorzystuje się podczas prac pod gołym niebem, przede wszystkim przy okazji spawania różnego rodzaju rur metalowych, w tym przy budowie i remontach rurociągów. Jeżeli w swojej codziennej pracy korzystasz z elektrod spawalniczych, zachęcamy do odwiedzenia sklepu Weldcut - https://www.weldcut.pl/pol_m_Materialy-spawalnicze_Elektrody-spawalnicze-163.html. Wiele rodzajów elektrod umożliwi Ci dokonanie właściwego wyboru, a w razie wątpliwości możesz zawsze zapytać się obsługę o pomoc.