Czas pracy związany z montażem dowolnego rodzaju konstrukcji drewnianej może być skrócony do minimum. Wystarczy zastąpić klasyczne narzędzia tj. młotek ciesielski specjalistycznym sprzętem typu gwoździarka. Ten specyficzny sprzęt to urządzenie przeznaczone do automatycznego wbijania gwoździ o różnej średnicy i pod różnym kątem. Na rynku znajdziemy zarówno proste wersje tego typu urządzeń przeznaczone do wbijania gwoździ o niedużej średnicy pod kątem prostym, jak i bardziej wyrafinowany sprzęt obsługujący wiele różnych typów gwoździ, umożliwiający ich wbijanie pod dowolnym kątem, niewymagający bezpośredniego podłączenia do sprężarki. Jednym z takich zaawansowanych typów sprzętu są gwoździarki gazowe, które wyposażone są w wymienne zbiorniki na propan-butan. Na rynku znajdziemy także klasyczne gwoździarki pneumatyczne, które do pracy wymagają kompresora, a także nowoczesne gwoździarki akumulatorowe, najbardziej wygodny sprzęt dla użytkowników indywidualnych, wymagający jedynie systematycznego ładowania akumulatora.

gwoździarki gazowe

Rodzaje gwoździarek

W zależności od rodzaju i miejsca wykonywania pracy, wybierać możemy spośród trzech głównych kategorii gwoździarek. Najpopularniejsze z nich to urządzenia pneumatyczne, które charakteryzują się dużą łatwością obsługi i wysoką sprawnością działania. Ich podstawową wadą jest konieczność podłączenia urządzenia do sprężarki. Jeśli nie dysponujemy kompresorem o odpowiednio dużej sprawności działania, nie będziemy mogli wykorzystać pełni możliwości gwoździarki pneumatycznej. Z tego względu sprzęt ten stosowany jest najczęściej w specjalistycznych warsztatach stolarskich i na budowach, gdzie dostęp do kompresora jest łatwiejszy. Alternatywą dla gwoździarek pneumatycznych są gwoździarki gazowe, które do pracy wykorzystują wymienne butle na propan butan. Ze względu na możliwość podłączenia wymiennej butli, taka gwoździarka staje się sprzętem bardziej mobilnym, umożliwiającym pracę w trudnodostępnych miejscach, na przykład na wysokości. Wysoką mobilność gwarantuje również gwoździarka akumulatorowa, która podobnie jak w przypadku gwoździarki gazowej pozwala na pracę bez konieczności podłączania urządzenia do sprężarki. Tego typu narzędzia znajdą szereg zastosowań w miejscach trudnodostępnych, na przykład podczas prac konstruktorskich na dachach lub na strychach domów.

Bez gwoździarki się nie da

Gwoździarki to idealne narzędzia do różnego rodzaju prac stolarskich. Takie narzędzia szczególnie przydają się wtedy, gdy zachodzi konieczność wbijania setek, jeśli nie tysięcy gwoździ lub sztyftów, przyspieszając i ułatwiając tego typu pracę.