Żyjemy w świecie mocno zanieczyszczonym – ponieważ taki, niestety, jest koszt naszej cywilizacji. Łatwiejsze, bezpieczniejsze i szybsze życie ludzkości generuje straszliwe ilości śmieci. Co ciekawe, obok zanieczyszczeń czysto fizycznych, takich jak odpadki przemysłowe, w grę wchodzi dodatkowo zanieczyszczanie nie tylko powietrza, ale również... ciszy. Nasza cywilizacja jest głośna i hałaśliwa, a szkodzi to nie tylko zwierzętom, ale również i nam samym. Dlatego coraz popularniejsza staje się walka ze zbędnym hałasem, a jednym ze sposobów na jej prowadzenie jest stosowanie paneli akustycznych.

Natura fali

Fala dźwiękowa jest wielokierunkowa - rozprzestrzenia się w całym pomieszczeniu i w kierunku wszystkich elementów w nim się znajdujących. Fale dźwiękowe uderzają w cokolwiek napotykają - ściany, sufity, meble i ludzi. Kiedy fala dźwiękowa napotyka obiekt, jej część przechodzi przez niego i przedostaje się na drugą stronę, inna część jest odbijana, a jeszcze inna pochłaniana. Panele akustyczne (i inne elementy określane jako "akustyczne") mają za zadanie zwiększenie stopnia wchłaniania fal dźwiękowych, aby zmniejszyć ich intensywność i efekt pogłosu. Dlatego też zazwyczaj skonstruowane są z pianki absorbcyjnej, która pochłania dźwięk i mają specyficzną strukturę, która pomaga "uwięzić" fale dźwiękowe. panele akustyczneKonfiguracja, w jakiej instaluje się panele akustyczne, będzie się różnić w zależności od wymagań oraz warunków zastanych w danym pomieszczeniu. Wyciszające panele zostaną zainstalowane inaczej w pokoju konferencyjnym, inaczej w biurze czy mieszkaniu i jeszcze inaczej w studio filmowym. W zależności od źródła hałasu i konfiguracji przestrzeni, panele akustyczne można umieścić w różnych miejscach – chociaż najczęstszym wyborem są zazwyczaj ściany oraz sufity. W zależności od sposobu instalacji, panele akustyczne mogą pełnić różne role – pochłaniania dźwięku, zmniejszanie szumu w tle (tak zwanego "zanieczyszczenia dźwiękiem") lub korekty akustycznej. Ta ostatnia jest szczególnie istotna dla osób zajmujących się nagrywaniem dźwięku – muzyków, youtuberów czy aktorów.

Nie tylko ucho

Panele akustyczne mogą również poprawić wygląd pomieszczenia. Można je dostosować do kolorystyki i stylizacji każdego wnętrza - nikt nie powiedział, że muszą być one nudne a funkcje akustyczne mają być ich jedynym zadaniem. Panele mogą być jednokolorowe, mieć jakieś wzory czy nawet nadruk, a ich fantazyjne kształty mogą być dodatkowo wykorzystane jako narzędzie do gry światłem w danym pomieszczeniu.