Koparka jest jednym z najpopularniejszych wielkogabarytowych sprzętów budowlanych. Poważne prace w ziemi nie mogą się bez niej obyć. Są konieczne w przypadku przenoszenia urobku z miejsca składowania na urządzenie transportowe (np. wywrotkę). Także wykopanie fundamentów z właściwą koparką staje się dużo prostsze. Niestety tak jak w przypadku innych maszyn budowlanych, nie są one w stanie przemieszczać się zbyt szybko. Jeśli do pokonania jest duża odległość to przejazd koparką z miejsca na miejsca będzie nas kosztować bardzo dużo czasu i paliwa. Nic dziwnego, że coraz popularniejsze są usługi związane z transportowaniem koparek na duże odległości - z jednego placu budowy na drugi, lub z fabryki na plac budowy.

Urządzenia do transportu koparek

Transport koparekDo ich przewożenia służą zabudowane przyczepy lub odsłonięte naczepy. Dla większości maszyn przyczepy będą zbyt małe, więc firmy których specjalnością jest transport koparek częściej wybierają otwarte lawety. Mają bardzo różne rozmiary, więc należy poświęcić dużo uwagi, aby wybrać taką której szerokość będzie pasowała do rozstawu kół przewożonej maszyny. Jeśli koparka ma naprawdę wielkie rozmiary, konieczne może być zastosowanie naczepy z zagłębianym pokładem. Po umieszczeniu jej na naczepie należy zabezpieczyć je łańcuchami, aby nie dopuścić do przesunięcia w trakcie transportu, nawet wtedy kiedy pojazd transportujący rozwinie znaczną prędkość. Oprócz tego trzeba pamiętać, żeby wystające elementy koparki były odpowiednio oznaczone chorągiewkami.

Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy

W przypadku takiej usługi jak transport koparek nie warto oszczędzać na cenie. Tutaj liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, więc kwestia ewentualnych kosztów jest kwestią drugorzędną. Przede wszystkim należy patrzeć na doświadczenie jakie posiada firma na rynku. Zawsze lepiej powierzyć swoje maszyny firmie, która na rynku funkcjonuje już od kilku lat, niż tej która dopiero powstała. Naturalnie powinniśmy także poczytać opinie dotyczące wybranej firmy - w czym bardzo pomocny jest internet i wyszukiwarki. Warto zwracać uwagę na dwa różne rodzaje opinii. Pierwsze to te udzielone przez ekspertów - ludzi doświadczonych w branży spedycyjnej, dla których transport koparek to nie pierwszyzna. Na odpowiednich stronach internetowych możemy zobaczyć jak wysoko mieści się dana firma w rankingu przygotowanym przez osoby naprawdę znające się na rzeczy. Drugi rodzaj opinii to te od klientów. To właśnie oni mają najważniejszy wpływ na reputację przewoźnika. Na podstawie ich wypowiedzi możemy dowiedzieć się czego spodziewać po współpracy z daną firmą.