Praktycznie każda profesjonalna rakietka tenisowa opisywana jest przez trzy podstawowe parametry techniczne: szybkość, rotację i kontrolę. Dzięki temu doświadczony gracz może w prosty sposób określić, czy wybrany model rakietki jest zgody z preferowanym przez niego stylem gry, czy też nie. Informacja o podstawowych parametrach technicznych powinna zainteresować również graczy na niższych poziomach zaawansowania technicznego. Takie osoby powinny wybierać sprzęt zbalansowany, bez przewagi żadnego z parametrów. Dzięki temu łatwiej odnajdą własny sposób na grę w tenisa stołowego.

Co oznacza informacja o parametrach technicznych rakietek tenisowych?

Informacja o parametrach takich jak prędkość, rotacja i kontrola prezentowana jest w formie skali. Każda firma ma własną skalę, ale najwięksi producenci zwykle wybierają skalę do 100 punktów. Przykładem może być rakietka Butterfly, w której żaden z wymienionych parametrów technicznych nie przekracza wartości stu punktów. Tańszy sprzęt mniej znanych producentów może być oznaczany gwiazdkami lub skalą punktową o mniejszej wartości – im większa skala, tym dokładniejsze określenie poziomu wybranego parametru technicznego, co jest szczególnie ważne dla bardziej doświadczonych graczy (w grze amatorskiej nie ma to aż tak dużego znaczenia). rakietka butterflyParametr prędkości oznacza maksymalną siłę zagrania rakietką (siłę odbicia piłeczki, a tym samym nadania im wyższej prędkości). Parametr kontroli opisuje precyzję zagrań, czyli możliwość zagrania w pożądany punkt stołu, a parametr rotacji możliwość podkręcenia piłeczki w momencie jej odbicia rakietką. Rakietki Butterfly i inny markowy sprzęt dla tenisistów stołowych zawsze opisany jest przez trzy parametry, trzeba jednak pamiętać, że nigdy jednocześnie każdy z nich nie może uzyskać maksymalnej wartości. Jeśli rakietka Butterfly ma wysoką punktację w zakresie prędkości, to jej punktacja w zakresie kontroli będzie niższa i odwrotnie. Oba parametry techniczne są względem siebie w opozycji i nie da się ich zrównoważyć.

Jaki rodzaj rakietki wybrać?

Wybór określonego modelu rakietki Butterfly lub sprzętu dowolniej innej marki powinien uwzględniać przede wszystkim preferowany przez gracza styl gry. Jeśli gracz stawia na ofensywę, powinien wybrać rakietkę z możliwie wysokim parametrem prędkości. Jeśli lubi grać defensywnie, lepszym wyborem będzie rakietka Butterfly z wysokim parametrem kontroli.  Znajdziesz taką m.in. na stronie https://www.fulsport.pl/pol_m_Dyscypliny-sportowe_Tenis-Stolowy_Rakietki_Rakietki-Butterfly-570.html. Niezależnie od stylu gry warto szukać rakietek z wysokim poziomem rotacji. Ten element techniczny wpływa na urozmaicenie zagrań i utrudnienie wykonania kontry przez przeciwnika.