Uniwersalne zasilacze do laptopa, czy to się opłaca?

Chociaż wymiana poszczególnych podzespołów w laptopie jest rzadziej konieczna, niż w komputerach stacjonarnych, to każdy użytkownik doskonale zdaje sobie sprawę, że wypadki niestety chodzą po ludziach. Do najczęściej „padających” podzespołów nie należą wcale matryce, procesory, karty pamięci ani inne „witalne” elementy, ale te, których nagły brak zwyczajnie irytuje.

zasilacz do laptopaMowa tu o zasilaczu do laptopa. Jak ze wszystkim nie jest on wystarczająco ceniony, o ile go nie zabraknie. Wydawać by się mogło, że kupno nowego zasilacza do laptopa lub zamiennika nie będzie pociągać za sobą żadnego większego problemu. W tym momencie dla wielu użytkowników potrzebujących zamiennika w możliwie jak najkrótszym czasie zaczynają się strome schody. Zasilacz do laptopa to oddzielna kategoria produktów, swoisty świat sam w sobie – dokładnie tak samo jak laptopy.

Co i jak wybierać?

Szukając nowego zasilacza do laptopa większość ludzi dziwi się faktem, że wariant pasujący do ich modelu wcale nie musi być tani. Szukają oni wtedy tańszych opcji, które są kompatybilne z większością modeli laptopów dostępnych na rynku. Najczęściej jest to zakup chybiony. Dlaczego? Zasilacz do laptopa zasilaczowi nierówny. Stare porzekadło głosi, „że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Chociaż wielu użytkowników chwali sobie zakup tańszego komponentu i nie narzeka na jego awaryjność, to faktem jest, że ryzyko uszkodzenia całego laptopa przez użytkowanie niesprecyzowanego zasilacza znacznie tutaj wzrasta.

Co warto zrobić?

Jedną z najlepszych opcji, jaką może zrobić użytkownik kupując nowy sprzęt jest zorientowanie się, czy szybkie nabycie zasilacza do laptopa będzie w przyszłości możliwe (lub też kupić drugi zasilacz w zapasie). Pozwoli to oszczędzić sobie przyszłego wertowania stron aukcyjnych oraz jeżdżenia po sklepach w poszukiwaniu pasującego wariantu. Ostatnią kwestią jest odpowiedzenie sobie na proste pytanie w momencie, gdy awaria zasilacza już nastąpi – czy zysk przeważa nad ryzykiem w przypadku kupienia nieoryginalnego zasilacza do laptopa?