Migomaty inwertorowe, czyli inaczej inwertorowe spawarki do wykonywania określonego rodzaju spoin stanowią coraz częstszy wybór wśród doświadczonych specjalistów. Migomaty, tak jak i wszystkie inne rodzaje spawarek odznaczają się zarówno wadami jak i zaletami, które uzależnione są od oczekiwań oraz umiejętności spawającego.
Zalety migomatów inwertorowych:
- Niewielkie gabaryty w porównaniu do wariantów transformatorowych. Dzięki temu spawarka zyskuje na mobilności i może być z powodzeniem transportowana między obszarami pracy. W efekcie służy ona wydajnie w wielu rodzajach przestrzeni jak garaże, warsztaty, magazyny itp.
- Prosta budowa. Pozwala to między innymi na dokonanie naprawy migomatu inwertorowego bez konieczności udawania się do specjalistycznego serwisu w przypadku wystąpienia awarii (skutkiem, czego niwelujemy przyszłe potencjalne koszty).
- Odporność na nagłe spadki napięć. Eliminuje to ryzyko spalenia maszyny w wyniku pracownia na długich przedłużaczach lub przy wykorzystywaniu agregatów.
- Większy zakres możliwości. Migomaty inwertorowe stanowią idealne narzędzie do spawania w terenie.
- Prosta, intuicyjna obsługa. Migomatem inwertorowym mogą z powodzeniem posługiwać się amatorzy, którzy doskonalą swoje umiejętności spawalnicze. Ten rodzaj maszyny nadaje się również idealnie do szkoleń.
- Możliwość swobodnego łączenia ze sobą elementów stalowych, kotłowych, żeliwnych, miedzianych, z mosiądzu oraz aluminium.
- Swoboda w jednostkowym doborze elektrod specjalistycznych.
- Bardzo dobra jakość spawów przy łączeniu cienkich powierzchni np. blach.
- Znacznie szybsza prędkość spawania.
- Dokładniejsze wykończenie spoiny.
Wady:
- Główną wadą migomatów inwertorowych jest ich uzależnienie od zdolności manualnych operatora. Nie jest to rodzaj narzędzia przeznaczonego dla amatorów. W niewprawnych rękach migomat będzie wykonywał spawy niskiej jakości.
Na rynku można spotkać warianty kompaktowe łączące w sobie zalety spawarek inwertorowych oraz transformatorowych przeznaczonych do spawania MIG/MAG. Jednak ich cena oraz niezawodność jest tutaj dyskusyjna. Lepiej jest wybrać spawarkę w pełni zorientowaną na dany typ zadań niż opcję przeznaczoną do wszystkiego. Uniwersalność rozwiązania w przypadku spawarek zawsze pociąga za sobą większe ryzyko nieplanowanej awarii oraz wadliwości wykonywanego spoiwa. Odpowiednio wczesne dookreślenie swoich potrzeb względem produktu pomoże uniknąć nieplanowanych przyszłościowych wydatków.