łupiarka do drewnaObróbka drewna to bez wątpienia ciężka praca. Niezależnie od tego, czy mówimy o niej w kwestii profesjonalnych, szeroko zakrojonych prac ze skutkiem komercyjnym, czy zwykłego przygotowania surowca opałowego na zimę w domach prywatnych. W obydwu przypadkach przydatne mogą się okazać różnego rodzaju narzędzia tj. siekiera, piła mechaniczna, czy łuparka do drewna. W tym artykule skupimy się w szczególności nad tym ostatnim, postaramy się w przystępny sposób opisać, co to jest, do czego służy oraz jakie zalety niesie ze sobą korzystanie z łuparki do drewna.

Jak działa takie urządzenie?

Jeśli chodzi o sposób działania, łuparka do drewna jest podobna do gilotyny. Kawałki surowca układa się w specjalnie przygotowanym do tego miejscu, a ruchome elementy za pomocą siły nacisku generowanej, albo przez silnik spalinowy, albo mechaniczny (do tego przejdziemy w dalszej części). Ustawienie łuparki do drewna jest bardzo łatwe i można z jej pomocą uzyskać właściwie dowolnej wielkości kawałki surowca. Robi się to w głównej mierze, dzieląc drewno na opał. Istnieją mniejsze i większe piece (np. C.O. lub kominki), dlatego konieczne jest dostosowanie odpowiedniej wielkości kawałków.

Rodzaj łuparek

Obecnie produkuje się trzy podstawowe wersje łuparkę do drewna – świdrową, hydrauliczną i kinetyczną. Różnią one się głównie ze względu na napęd. Dostosowuje się je ze względu na rodzaj surowca, a mówiąc ściślej siłę nacisku, która będzie potrzeba, aby go poporcjować. Są to np. łuparki do drewna elektryczne, które zostały wyposażone w specjalne koło pasowe, albo klasyczny napęd nazywany silnikiem rolniczym (działał w oparciu o wał odbioru mocy). Jeśli chodzi o łuparkę do drewna kinetyczną lub hydrauliczną, to nie różnią się one zbytnio. Kloc zostaje dociśnięty do klina, który rozwarstwia strukturę surowca. Różnią się one natomiast, jeśli chodzi o budowę i generator siły nacisku. Jeśli chodzi o urządzenia świdrowe, to w tym przypadku rozwarstwienie kloca odbywa się w oparciu i wwiercanie w jego środek specjalnego świdra, który powoduje, że drewno rozpada się na kawałki. To, na jaką metodę się zdecydujemy, powinno być w głównej mierze uzależnione do tego, jakiego rodzaju kawałki pragniemy pozyskać. Świdrowe łuparki do drewna posiadają specjalne łożyska z wałkiem oraz świder o odpowiedniej średnicy. Bardzo często do urządzeń można zamontować różnej wielkości świdry, które będzie się zakładać w zależności od tego, jaki materiał poddajemy obróbce.