Wiele osób na wspomnienie o drukarkach działających za pomocą żelu mocno dziwi się, jak mogą one działać i kiedy powstały. Okazuje się, że takie urządzenia dostępne są na rynku już od dłuższego czasu, jednakże z wielu powodów nie spotkały się z zainteresowaniem. Sprawdźmy, jak działają, jaka jest ich specyfika oraz które cechy powodują, że warto je rozpatrzeć jako potencjalny sprzęt do wyposażenia biura czy użytku domowego.

drukarki żelowe

Wśród drukarek zazwyczaj rozpatrujemy dwa modele: laserowy oraz atramentowy. Tymczasem drukarki żelowe mogą być ciekawą alternatywą dla osób, które z jakichś powodów nie chcą wybierać żadnego z wymienionych modeli. Są one raczej mało rozpowszechnione, ale bez problemu można kupić dobrze dopasowany model również w sklepach w Polsce. Sprawdźmy, dlaczego warto w nie zainwestować.

Jak działa?

Drukarki żelowe to nieco zmodyfikowane odpowiedniki klasycznych i dobrze znanych wielu osobom drukarek atramentowych. W zasadzie cały mechanizm działania jest prawie taki sam, pomijając jednak formę, w jakiej znajduje się barwnik. Nie jest on bowiem płynnym tuszem, a po prostu ma formę żelu – stąd też drukarki żelowe wzięły swoją nazwę. W zasadzie zarówno tempo drukowania, jak i koszt drukarki w przypadku sprzętów żelowych i atramentowych jest prawie taki sam. Czym więc się różnią i dlaczego warto rozpatrywać w ogóle zakup drukarki żelowej?

Zalety – drukarki żelowe

Przede wszystkim wydruk w formie żelu jest, według niezależnych źródeł i badań, trwalszych od wydruku atramentowego. Oznacza to, że już w chwili, gdy wydruk wychodzi z drukarki jego jakość jest lepsza, bo żel zasycha od razu, nie rozmazując się. Co więcej, na dalszym etapie użytkowania nadrukowany wzór również jest odporny w pewnym stopniu na wodę, co powoduje, że o wiele łatwiej się go użytkuje i jest mniej podatny na zniszczenie. Jednocześnie jednak drukarki żelowe, z uwagi na małą dostępność oraz różnorodność, nie posiadają zwykle tańszych zamienników dla pojemników z żelem barwiącym, stąd koszt może być nieco wyższy niż w przypadku atramentów – przy takiej samej wydajności.